PROČ KAREL KLOSTERMANN?

Karel Klostermann jako spisovatel zániku staré Šumavy Karel Klostermann je znovu a znovu, i sto let po své smrti, citován jako muž, který popsal zánik staré Šumavy. Zánik lesů, ale i lidu, který tady žil. Nedá se předpokládat, že by byl skutečným znalcem lesnictví a nebo se opíral o data o společenské a hospodářské proměně území. Přesto však pravděpodobně něco významného vystihl. V době jeho života vymřelo velké množství volně žijících zvířat na Šumavě. Zalesněná krajina, která se zde formovala po tisíce let, byla nadměrnou těžbou dřeva a pastevectvím rozvrácena tak, že její obnova (pokud vůbec bude možná) je skutečně otázkou stovek (možná tisíců) let. Kultura, která mu byla na Šumavě nejbližší, odcházela.

ČESKO NEPOTŘEBUJE BÝT KŘIŽOVATKOU, ALE LESEM

Zřejmě jste v poslední době zaregistrovali výrok premiéra Fialy o tom, že Česko se v příštích letech má stát křižovatkou Evropy. Po doslovné interpretaci této metafory se záhy povozil kdekdo - internetoví komici, politologové, Alarm i Andrej Babiš. Podle mne nejvýstižneji pojmenoval bídu této vize Standa Biler v Alarmu, když napsal, že ten plán je fajn, pokud je naší vizí provoz motorestu, benzinky nebo prodej brambor u cesty „protože právě k tomu se taková křižovatka hodí“.

KAREL KLOSTERMANN JAKO JEDEN Z PRVNÍCH ČESKÝCH ‚‚SPONTÁNNÍCH TURISTICKÝCH KURÁTORŮ” ŠUMAVY

Turistické objevování Šumavy má silné kořeny v romantické perspektivě estetického okouzlení krajinou. Tento trend se začal objevovat počátkem ještě stále racionalistického 18. století a naplno se v našich končinách rozvinul ve století devatenáctém. Obdiv k „divoké“ a „původní“ přírodě byl inspirací pro občasné výpravy - než přerostl v masový turismus tak, jak ho známe dnes.